Pensionär som inte matar duvorna men funderar över livet i största allmänhet i Amerika.
Under mina första USA-löp irriterades jag över en massa företeelser i USA. Det gör jag inte i lika hög grad idag. Man vänjer sig men det finns risker med det.
Jag märker att ju mer jag varit i USA desto bättre förstår jag hur amerikanen tänker eller varför gör si eller så. Omgivningen gör att man anpassar sig. Det är dock mycket jag inte gillar- alla skjutvapen, miljöförstöringen, den nu pågående nermonteringen av demokratin, misstron mot forskning och ett samnhälle helt byggt för bilen, för att nämna några områden.
I Sverige och i Europa är vi med rätta kritiska. De områden i Pennsylvania jag nu springer i är fattiga, gruvorna har lagts ner och skyltar med Trump syns utanför många hus. Gemene man hoppas att de goda tiderna ska komma tillbaka och presidenten ses som Mesias. Matas du dessutom med ensidig information är det inte så konstigt. Då gäller det att hämta information från många håll, inte minst från oberoende medier och bilda sig en egen uppfattning. Skulle jag bli en Trumpsuporter om jag bodde här en längre tid? Tror inte det.
Det här är dock ingen politisk blogg utan en löparblogg. Men även på det området har USA gått tillbaka. Under de första löpen såg jag en del joggare, nu ser jag inga. Vad är det som hänt? Jag vet inte.
--
Tourens längsta backe, över 3 km. Nerförsbackarna är lika besvärliga som uppförsbackarna. Men med en fixad handbroms gick det ändå att springa ner för denna.
Dagens löpning gick strålande, 42 km och 5 km extra på hotellets löpband. Tror nu att det kan gå vägen, bara 3-4 dagar och 130 km kvar till målgång. Men det är för tidigt att ta ut några segrar.
Keep on running!
#1 Lasse - 2025-08-11 07:50:36
Positivt besked! Hur många kilometer har du i löparskuld?
Kämpa på!
#2 Pelle - 2025-08-11 08:41:38
Hur många km är det du behöver ”ta igen” i USA?
Såg 5 km som fixades denna dag.
Kan hålla med om att bokad hemresa skapat onödig stress.
Snyggt jobbat igen!
#3 Klas-Peter Suneson - 2025-08-11 09:06:35
Dag 102. 484 Mil. (98,07%) Leihighton, Pennsylvania
Att se dig sitta på en soffa är inte vanligt.
På dörren: Keep out! No Trespassing!
Ja, Under Trump-administrationen har Förenta staterna förvandlats till ett för oss européer opålitligt land. Vi vill på intets sätt bli ovän med USA! Men Mr President, - ser oss inte som allierade utan anser att vi är utsugare. Han har i våra ögon, ovanligt stor makt! Att ändra på det går tydligen inte. Vi får se hur det går i ”Mellanårs-valet”. I New York är en vänsterkandidat en populär Borgmästar-kandidat. Om han blir vald hävdar ”förståsigpåare” att blocken får än svårare att komma överens.
Men som sagt ”Detta är dock ingen politisk blogg” så vi lämnar det åt framtiden. Skönt att Du fortsatt hävdar att löpningen gick strålande. Att Du har fokus på Målgången.
Keep on running!
#4 Jan Suneson - 2025-08-11 11:00:12
Hade backen varit dubbelt så lång hade den klassificerats som en HC stigning i Tour de France. I morgon vid starten i Phillipsburg har du en liknande klättring som följs av en brant nedförsbacke sedan går det lätt utför ända till mål.
#5 Mats - 2025-08-11 11:59:00
Tre till fyra dagar kvar
utav en följetong
började för länge sen
liksom, det var en gång.
Nio gånger kust till kust
ett mäktigt resultat
detta antal är unikt
blir tre uti kvadrat.
Nu så stundar lugna dar
en vanlig pensionär
kanske någon joggingtur
som måttlig motionär
Men när jag nu tänker till
kanhända är det så
att det där med måttlighet
det - tror jag inte på!
#6 Tomas - 2025-08-11 17:05:25
Allt det där du företar dig borta är bara en pytteliten bråkdel av hela din livstid.
Du har den totala friheten det har inte många på denna jord.
Idag kunde jag glädja mig åt ett par nya Lidl löparskor .
Inkomna till butik denna måndag 11.8.
249kr .
Handla ytterligare ett Crivit märkes plagg och kom över 250kr och få 25% på allt.
Sagt och gjort och tröjan för 50kr och skorna för 249kr slutade på totalkostnad 224kr.
Skorna underbar komfort.
Amerika ,finns inget land ,som har orsakat så många regim change och med det ,så mkt förödelse och död under sen historia.
Europa saknar fullkomligt kompetent ledarskap .
Världen är i utförsbacke på dessa kontinenter .
Du kämpar med uppförsbackar och har
ett hägrande härligt mål framför dig det ska du glädjas åt och fira för det har du jobbat hårt för.
Km skuld vad är det mot kontinent kollaps ?
#7 Axel - 2025-08-11 18:20:57
Det här med "oberoende medier" är ett lurigt begrepp som rådande maktordning använder sig av. Det finns inga större medier som på allvar skulle undersöka de hemliga sällskapen för det vore slutet för dem.
Likaså så röstar de flesta journalister på vänsterpartier särskilt Miljöpartiet så de är inte ens oberoende på ytan. För egentligen spelar det ingen roll vad vi röstar på. Samma makt står bakom samtliga partier med något undantag möjligen.
Ett av de större problemen i världen är fractional reserve banking. Dvs. att privata banker tillåts låna ut mycket mer pengar än vad de har själva. Pengar som de sedan får ränta på. Det är så en stor del av pengarna skapas. Genom lån. Det är också därför alla länder har en statsskuld helt i onödan, eftersom en allmännyttig bank skulle kunna skapa pengar till låg eller.ingen ränta istället. De riktigt rika gillar att låna ut pengar till stater som alltid kan beskatta folket och i princip aldrig går i konkurs. Det har gett dem makten över länder och kontinenter.
Bakgrunden till detta var att guldsmeder (som hade monopol på guld) började acceptera sedlar som kvitton på guld som fanns på banken. Det var bekvämt att kånka runt på sedlar istället för guld även om man kunde växla in sedlarna mot guld vid behov. Men guldsmederna/bankirerna upptäckte att ytterst få ville få ut sitt guld samtidigt och började därför trycka fler sedlar än det fanns täckning för. De blev väldigt rika på det men det kunde leda till bankrusningar så att banker fick slå igen.
Idag finns det inget guld att få ut ens så bankerna har övervunnit det problemet.
Intressant, men jag funderar på att ta en löprunda istället.
#8 Erik H - 2025-08-11 19:13:16
Du kan ta ut en seger varje dag, idag 102 segern.
#9 Hannes - 2025-08-11 20:03:03
Ska bli spännande att höra vem Waldemar Hansson är. Har han varit med dig som följebil hela vägen, månne? Snart hoppas jag på att du berättar. :)
#10 Andreas - 2025-08-11 23:26:38
Egen erfarenhet är att amerikanerna föredrar gymmens löpband framför utomhuslöpning, kanske naturligt mtp heta sommartemperaturer och brist på löparspår och trottoarer?
#11 John - 2025-08-12 05:19:30
Har vänsterbenet ordnat till sig ?
#12 Björn - 2025-08-13 07:17:25
#Tomas: De senaste årens Lidlskor har jag inte gillat, för stumma. Men tidigare har varit bra och framför allt billiga.
#Hannes: Nej, han har inte varit med hela vägen som följebil, bara några enstaka dagar.
#John: Ja delvis, infekterad sena i knävecket läkt sedan några veckor men ingen kraft i benet, svårt att stödja i trappor eller hoppa på ett ben. Måste gymträna.
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg