Kommentarer på Dag 14: Jönköping


Äppleskörden verkar bli bra i år. Bilden från Gisebo utanför Huskvarna och i bakgrunden Vättern.

Idag kände jag mig stark. Ändå var jag lusig som en gångare.

Det är lätt att missbedöma den egna hastigheten. De sista fem kilometrarna från Huskvarna in till Jönköping gick i bra tempo. Ja, så kändes det i alla fall. Bakom mig gick ett par i ganska rask takt. Efter någon kilometer vände jag mig om för att se hur mycket jag dragit ifrån. Avståndet var det samma! Så där höll det på ända in till Jönköping och det var omöjligt att skaka av mig paret. Suck!

Det spelar ingen roll att det går långsamt, tröstar hustrun. Jag nickar instämmande men egentligen håller jag inte med. Vanliga gångare som är snabbare än jag är stressande. Hoppas att det ska släppa en dag och jag kan få lite studs i benen.

Dagens distans 27 km

Veckans distans: 220 km

Keep on running!




Kändes denna post intressant och värd att kommentera går det bra här

#1 Mikael - 2026-08-03 00:05:15

Hoppas du njuta av min gamla hemstad Jönköping trots snabbt gåendes par. Det är ett kul löp du gör, även om du önskar dig ett högre tempo.

#2 Mårten - 2026-08-03 09:22:45

Var nöjd att du kan gå. Tempot i din ålder är inte viktigt.

#3 Björn - 2026-08-03 19:17:18

#Mårten: Ja, du har rätt.