Kommentarer på När barnen ställer krav


Depåstopp. Efter 10 km tog jag och Erik paus för att dricka blåbässoppa vid entrén till fd Långbro sinnessjukhus. Kanske var vi lite höga av endorfin men vi gick inte på morfin som galningen nedan på Långbro gjorde för 85 år sedan.

Herman Göring anländer till Långbro sjukhus den 2 september 1925 och blir kvar där i cirka en månad men gör ytterligaret vå besök fram till 1927. Hans svenska hustru krävde tvångsvård av maken som var morfinist . Göring uppträdde hotfullt, bröt sig in i sjukhusets medicinskåp och kunde inte övermannas av sex sjuksystrar. Källa: Söderman, Cecilia. Nyhetsbrev från Landstingsarkivet Nr 3 September 2005

När barnen frågar om pappa vill med på ett långpass säger man inte nej. Då blir man som förälder både glad och stolt.

Det var inte många ute när Erik och jag på juldagsmorgonen begav oss ut på ett långlöp till Huddinge. Vår tur över Västerbron, Hägerstensåsen, Långbro och Stuvsta till Mc Donalds i Huddinge centrum blev cirka 18 km.

-Va, bara 18, utbrast sonen besviket trots att han  knappt sprungit så mycket längre i sina dar men nu börjat hårdträna inför Stockholm Marathon.  Jag vill ha en halvmara minst.

Så det var bara att att klämma några kilometrar till i kvarteren trots att jag nu började känna mig ganska trött. Av Mc Donaldsbesöket blev intet- restaurangen var stängd så vi köpte några bananer och choklad innan vi nöjda tog pendeln hem.

Keep on running!




Kändes denna post intressant och värd att kommentera går det bra här

#1 Erica - 2010-12-27 15:02:57

Hade glömt bort hur god blåbärssoppan är. Tog med mig lite varm soppa idag på dagens 2 timmarspass. Riktigt gott! Tack för tipset.


Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg