Söndagslöpning med nya vagnen i Sköndal i riktning mot Haninge. Vagnen är klart bättre än den gamla men hur är det med gubben bakom ekipaget?
Så här två veckor före start görs sista testerna av utrustningen. Idag rullade jag ut den splitter nya joggingvagnen i vårsolen. Rena racerbilen!
Allt känns bra. Jag tror att jag är i god form, löpglädjen är på topp och utrustningen funkar också. Genom att sakta ha trappat ner på milantalet går löpningen nu väldigt lätt. Det kanske jag har nytta av nästa lördag då finalen i Bore Cup avgörs i Gävle. Fast någon formtoppning inför just Bore var inte planerat, allt är nu inriktat på starten den 19 mars.
På pappret är jag rent teoretiskt sämre än förra gången, 2010. Att vara två år äldre är ingen fördel och måste på något sätt kompenseras. Min lösning- om den räcker återstår att se- är att denna gång ha bättre och lättare grejer med mig. Dessutom ska jag försöka vara mera diciplinerad och ge mig av från motellen en timma tidigare på morgonen. Den extratimman kan vara guld värd, det är tiden och mörkret som kanske är min svåraste motståndare.
Idag sprang jag ner till Haninge och tog pendeln hem, totalt 31 km. Några små utrustningsdetaljer införskaffades på Clas Ohlson och Biltema. Den inköpta barnreflexvästen visade sig dock för liten så jag behåller nog trotjänaren "Flexbert", reflexvästen jag fick av Uve Reichenauer när jag sprang till Mölle.
På en äng i Haninge fanns den här runstenen som 1915 upptäcktes i samband med plöjning. Texten lyder: Torfast lät resa denna sten efter Halvdan sin son. Lustiga namn man hade på 1 000-talet- vem skulle våga döpa någon idag till Halvdan?
Keep on running!
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg