.
Otroligt vackra vyer i Oregon. Och de blir inte sämre av en Mac-lastbil (Volvo) på Interstate 84. Det är dock bergen som fasinerar.
Vilken är den vackraste staten? brukar amerikaner fråga mig. Oregon eller Utah, brukar jag svara.
Av de 75 milen i Oregon har jag sprungit mest på motorväg. Ja, det kan låta trist. Men vyerna vid sidan av motorvägen uppväger det mesta. Och med en bra ljudbok i öronen slipper jag höra lastbilarnas mullrande när de kämpar sig uppför de enorma backarna (själv hade jag nerförslöpning och medvind hela dagen). Efter Strindbergs "Röda rummet" lyssnar jag nu på Vilhelm Moberg "Din stund på jorden". Chaufförernas uppmuntrande tutningar piggar också upp.
Nu återstår bara en dag innan jag kan bocka av Oregon. Jag har tagit in på ett mycket enkelt motell i Huntington. 80 dollar, billigt? Nja, imorgon bor jag för nästa samma peng på ett lyxhotell i Ontario. Och sen får jag göra hoppet framför delstatsskylten i Idaho. Plötsligt känns det som om jag kommit ett bra stycke på väg.
Keep on running!
#1 Lasse - 2025-05-15 09:16:12
Du verkar ha bra plats vidsidan om vägen?
#2 Rene Skree Jensen - 2025-05-15 09:28:37
Du er bare helt utrolig - en kæmpe inspiration!
#3 Ragnar - 2025-05-15 10:14:54
Lustigt! Ontario! Ska du in i Kanada? Nej, naturligtvis inte. Dit är det ju flera hundra mil. Hade ingen aning om att det finns en stad med det namnet i Oregon.
#4 Klas-Peter Suneson - 2025-05-15 11:01:33
Gått att höra att Du har medvind i nedförsbacke och HELA TIDEN har ögonen på den mötande trafiken! I min värld är det ett stort orosmoment, när mina medtrafikanter har hörlurar. Är mer fokuserade på mobiltfn, än på mig som medtrafikant. Du som har haft närkontakt med de flesta av USA:s delstater, gör säkert ett bra val av den vackraste delstaten: Oregon eller Utah. Keep on running!